לו"ז שבועי לדוגמא

לוז04.png

שיעורים

גלול מטה על מנת לראות את תכני השיעורים

גמרא

השיעורים מועברים כחלק מסדר הבוקר, פעמיים בשבוע, ע"י הרב אילעאי וע"י הרב איתמר. חלקו הראשון של השיעור הוא לימוד עצמאי של הסוגיה בחברותות ובחלקו השני, עיון בסוגיה.

הלכה ומוסר

השיעור מועבר על ידי הרב אילעאי עופרן. בשיעור דנים בסוגיות שונות במקורות ובקונפליקט שנוצר בהן. מצד ההלכה והן מצד המוסר. האם אלו דברים חופפים? זרים? משותפים חלקית?

עיון תפילה

בשיעור נלמדים קטעים בתפילה בהנחיית הרב איתמר חייקין, השיעורים נותנים לתפילה זווית חדשה ומרעננת ויוצרים חיבור כן ואמיתי לכתובים. למידה משותפת זו עוזרת לכולנו לשים לב לתכנים שאנו אומרים באופן קבוע בכל יום.

סוגיות בזהות

השיעור מועבר על ידי הרב איתמר חייקין והרב אילעאי עופרן, מתקיים דיון על הזהות שלנו ועל השייכות שלנו תוך חידוד ההבנה על מושגים וערכים בהם אנו מאמינים. ע"י הדיון המשותף אנו פועלים יחד לבירור מעמיק על האני ועל הכלל.

חבורות

פעמיים בשבוע ישנה חלוקה לשתי קבוצות כאשר כל אחת לומדת תוכן אחר יחד עם הרב אילעאי עופרן / הרב איתמר חייקין. מטרת החבורות היא למידה במתכונת חניכים מצומצמת יותר המאפשרת לכל אחד להתבטא בצורה טובה וחופשית יותר.

דילמות תנכיות

שיעור המועבר ע"י הרב איתמר חייקין אנו מעמיקים בשלל דילמות מוסריות ואנושיות המופיעות בתנ"ך. השיעור מתחלק ללימוד בחברותות ולאחר מכן דיון והעמקה עם הרב איתמר תוך דגש על "קריאה יחפה"- ללא פרשנים. חלק מרכזי מהשיעור הוא שאילת שאלות  התורמות להבנת הדילמה בכל מובניה וצדדיה, כך שיוצא שהשיעור משותף לכולם והדילמה הופכת רלוונטית לימינו אנו.

פסיכולוגיה בראי הפרשה

השיעור מועבר על ידי הרב אילעאי עופרן. בשיעור מתבצע השילוב של למידת תכנים פסיכולוגיים והופעתם בפרשות השונות, מראים את הקשר בין תיאוריות פסיכולוגיות שונות לתורה תוך ראייה מיוחדת לרבדים לא מוכרים בפסוקים, ולבסוף יישום לחיים שלנו.

אקטואליה

שיעור זה הוא שיעור משותף יחד עם הרב אילעאי עופרן והרב איתמר חייקין, בו אנו דנים בסוגיות בוערות בנות ימינו מנקודת מבטם של הרבנים. דעותיהן של הרבנים מאפשרות נקודת מבט גבוהה התורמת להבנת הסוגיה במישור הכללי ובמשור הפרטי. תוך כדי כך אנו מוצאים הקבלה בין אותן סוגיות של ימינו לסוגיות שונות בתנ"ך ומנסים למצוא לקחים הנוגעים לחיינו הפרטיים.

התנדבות

ההתנדבות במכינה מתבצעת אחת לשבוע. החניכים מתחלקים למקומות ההתנדבות השונים שכוללים- מפגש עם קשישים בביתם, שיתוף עם עמותת שק"ל על שלל פעילויותיה, ו"איתן מושבך" – דאגה למשפחות הנזקקות לשיפור ושיפוץ ביתם. המכינה רואה בהתנדבות ערך משמעותי ודואגת לשלב התנדבויות חד פעמיות שונות בנוסף לפעילות השוטפת.

שביל הלב

השיעור נערך ע"י נעם הס, יועץ פרלמנטרי ומעביר סדנאות. בשיעור אנו דנים בשלל נושאים ועוסקים בעיקר בתחום הבין אישי, זוגיות, תקשורת נכונה ועוד. בד"כ ניתנת משימה או מטלה לנוכחים בשיעור והחניכים עוסקים בה ומתאספים לסיכום עם נעם.

מורשת קרב

שיעור המועבר ע"י ישורון פישר. בשיעור אנו לומדים ועוברים על כלל מלחמות ישראל תוך פירוט נרחב והתייחסות לאירועים ידועים יותר וידועים פחות. בנוסף, בסיורים המתקיימים מידי שבוע אנו חווים מקרוב חוויות ומקומות מהותיים בהתפתחות ההיסטורית של המדינה.

דילמות בראשית הציונות

שיעור המועבר ע"י ישורון פישר. בשיעור אנו נוגעים בדילמות שונות שהתרחשו בראשית הציונות. אנו דנים בהתלבטויות השונות שפקדו את את אנשי ארץ ישראל תוך הבנה של הקונפליקט על כל צדדיו והשלכותיו השונות על העם היהודי ועל ארץ ישראל.

 פילוסופיה יהודית

שיעור כחלק מתכנית הנקראת אשכול תרבות ורוח מועברת ע"י עופר מרגלית. בשיעור אנו מתוודעים להגות המנסה לשלב בין אופן החשיבה החילונית עם זאת הדתית. הנחת היסוד בשיעור היא שבשתי 'רשויות' אלה טמונים רעיונות בעלי חשיבות ורלוונטיות עבור בני התקופה. אנו קוראים מתדיינים ומתווכחים על רעיונות מתוך כתביהם של מרטין בובר, יהושע השל, א.ד. גורדון ועוד רבים וטובים.

אתיקה צבאית

השיעור מועבר על ידי נחום קינן, כולל בתוכו למידה על חוקי האתיקה ועל הערכים של צה"ל בשילוב מקורות שונים. כמו כן, בשיעור מתקיימים דיונים מגוונים לגבי הדרך המוסרית בה יש לפעול.

הכנה לצבא - הלכה למעשה

השיעור מועבר על ידי הרב ירון. בשיעור נלמדים עקרונות ההלכה החשובים והבסיסיים אותם חשוב לדעת לקראת השירות הצבאי. בנוסף, מטרתו של השיעור היא לפתח דיון על הנושא ולהבין אותו לעומק.

 אמנות פלסטית

השיעור מועבר על ידי ללי אלכסנדר. בשיעור נלמדים טקסטים בחבורות קטנות ולאחר מכן מביעים את המסקנות והתחושות דרך האמנות הפלסטית (ציור ופיסול).  לבסוף מבצעים ניתוח ליצירות בפן האומנותי ומשמיעים את המסרים היוצאים ממנו.

כתיבה יוצרת

השיעור מועבר על ידי אליעז כהן. בשיעור נלמדים טקסטים ספרותיים ממקורות שונים ומנותחים ע"י כל אחד עפ"י ראייתו. בנוסף, מתבצעת עבודה על הכתיבה האישית של כל אחד בהכוונתו של אליעז תוך נתינת דגש על עקרונות וכלי הפואטיקה.

מחשבה והלכה

מחשבת ההלכה עד למהלכה של מחשבה. הלכות ומודרנה מנקודת מבטה של הרבנית אמירה רענן, קול יוצא דופן בשיח הרבני והחברתי. לימוד עם פתיחות גדולה תוך הצמדות להלכה ולמקורות.

מד"ס

המד"סים מועברים על ידי יהודה לוקסמבורג 3 פעמים בשבוע, כאשר אחד מהם הוא אימון קרב מגע. מטרת המד"ס היא הכנה גופנית לקראת הצבא בצורה הטובה ביותר כולל חיזוקים מנטאליים והכוונה לקראת גיבושים וימי סיירות.